کد صفحه: 2625
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1392 11:27
کارت های چند منظوره

فناوری کارتهای چندمنظوره

در صنعت کارت های پرداخت الکترونیک فناوری های متعدد کارت مانند کارتهای مغناطیسی، کارتهای هوشمند تماسی و کارتهای هوشمند غیرتماسی مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیب و تعبیه دو نوع فناوری کارت در یک کارت، یک کارت ترکیبی یا هیبرید (Hybrid) را تشکیل می دهد. در اینجا منظور ما از کارت هیبرید، صرفاً کارتی با فناوری ترکیبی مایفر- مگنت به شرح ذیل می باشد:

کارت مایفر:

کارت Mifare Classic 1K که که یک کارت هوشمند غیرتماسی می باشد و مطابق استاندارد ISO/IEC 14443 A/B ساخته می شود. این کارت در فرکانس 13.56 MHz و فاصله کمتر از ده سانتیمتر با کارتخوان غیرتماسی ارتباط برقرار می نماید. این کارت علاوه بر داشتن یک پردازنده که فرمانهای متداول در پردازنده های کارتهای هوشمند را اجرا می نماید، داری یک کیلوبایت حافظه در قالب 16 سکتور می باشد. هر سکتور با دو کلید مجزا محافظت می گردند و از پروتکل امنیتی Crypto-1  بهره می گیرد. فناوری مایفر کلاسیک هم اکنون در شبکه بلیت الکترونیک تهران مورد استفاده میباشد و با وجود ارتقا سیستم به تکنولوژی بالاتر مایفر دزفایر (Desfire Mifare) کماکان در شبکه مورد استفاده خواهد بود.

کارت مگنت:

کارتهای نوار مغناطیسی متداول در سیستم بانکی مطابق استاندارد ISO/IEC 7813 ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. کارتهای مغناطیسی بانکی دارای3 track برای ذخیره اطلاعات می باشند که در عملیات صدور حداقل داده مورد نیاز برای شناسایی کارت روی آنها قرار می گیرد. به طوری که بتوان ارتباط بین کارت و فرد یا حساب مربوطه را با آن اطلاعات برقرار نمود.

کارت هیبرید مگنت - مایفر:

در کارت هیبرید مگنت مایفر از جسم پلاستیکی کارت به طور مشترک به عنوان بستر مایفر و مگنت استفاده شده است. بدیهی است که این دو قسمت و اطلاعات روی آنها هیچ ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند و هریک توسط کارتخوان های مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای کارت چندمنظوره

این نوع کارت ها در حالت پیش فرض به عنوان کارت بانکی متداول و کارت بلیت الکترونیک مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر آن، با توجه به دارا بودن تراشه مایفر، کاربرد های نام برده در ذیل به آن قابل اضافه می باشد:

نمونه هایی از سایر کاربردها:

 • کارت VIP
 • کارت سازمانی (پرسنلی، حضور غیاب، دانشجویی، دانش آموزی و...)
 • کارت باشگاه تخفیفی مشتریان و پذیرندگان
 • کارت سهامداری
 • ...

معماری و فرایندهای کارتهای چندمنظوره

 •  فرایندهای مرتبط با بخش مغناطیسی کارت

استفاده از بخش مغناطسی کارت هیبرید مگنت- مایفر هیچ تفاوتی با کارت مگنت معمولی ندارد. بنابراین در هیچ یک از فرایندهای صدور و مصرف کارت هیچ گونه تغییری لازم نیست.

 • فرایندهای مرتبط با بخش غیر تماسی کارت
 • بلیت الکترونیک

شبکه گسترده شارژ و پذیرش کارت بلیت الکترونیک تهران با همان فرایندهای ساده و سریع متداول خود پذیرای کارتهای چند منظوره می باشد.

 • سایر کاربردهای غیر تماسی

در سایر کاربردهای اشاره شده حسب مورد روالهایی در شبکه اختصاصی مورد استفاده تعریف شده یا می گردد. در هر صورت کاربردها و روالهای مرتبط هیچ تداخل یا تغییری در روال های متداول بانکی یا روالهای بلیت الکترونیک ایجاد نمی کنند. 

نمونه های اجرا شده کارت چند منظوره

 •  کارت چند منظوره بانک دی

این کارت هم اکنون در شعبات بانک دی در تهران به کلیه مشتریان این بانک قابل عرضه است. در این کارت علاوه بر قابلیت های متداول بانکی، به عنوان بلیت الکترونیک کاربرد داشته و امکان پذیرش در شبکه مترو، اتوبوس، پارکومتر، پارکینگهای طبقاتی در تهران و حومه را دارد. بدیهی است که با گسترش پذیرنده ها در تاکسیرانی، روزنامه فروشی و ... شبکه پذیرش این کارتها نیز وسیع تر می گردد.

 •  کارتهای پرسنلی بانک آینده

این کارت ها علاوه بر کارکرد به عنوان بلیت الکترونیک متداول همچنین در رستوران، ورود و خروج، همایش و پارکینگ ایشان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • سایر موارد

موارد متعدد دیگری مانند کارت سهامداری بانک ملت، کارت پرسنلی بانک مسکن و کارت پرسنلی جیرینگ، کارت پرسنلی و کارت چند منظوره مشتریان بانک رسالت و... در حال راه اندازی یا بهره بردای می باشند.