مجله ایزی‌پی
0

اصطلاحات مهم ارزدیجیتال برای تازه کارها

بازدید 85

دنیای ارز دیجیتال با ورود بیت کوین از حدود سال 2009 به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. هدف این ارز تمرکززدایی در معاملات تجاری بوده و روش کارش نیز به صورت انتقال وجه در هر معامله به‌صورت همتا به همتا است. بنابراین بانک به‌عنوان سیستم نظارتی، دخالتی در معاملات تجاری ندارد و کاهش هزینه کارمزد، کاهش در تراکنش‌های مالی و سرعت انتقال وجه تا چندین برابر را برای کاربران به دنبال دارد. در عین حال بیشتر از یک دهه از آغاز به کار بازار ارزهای دیجیتال با معرفی بیت گذشته، اما بسیاری از ما هنوز هم این بازار را به‌طور دقیق نمی‌شناسیم و تعداد زیادی از اصطلاحات آن برای ما کاملا بیگانه هستند. حقیقت این است که اصطلاحات کاربردی آن در بیشتر موارد فقط مختص بازار ارزهای دیجیتال است و در سایر بازارهای مالی معنا ندارد. علاوه بر آن ورود به کریپتو کارنسی فقط روشی برای سرمایه‌گذاری نیست و سازوکار آن تفاوت زیادی با بازارهای مالی سنتی دارد. در این بازار با فناوری‌های نوظهور، کلمات اختصاری و اصطلاحات ناآشنا روبرو می‌شوید و قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حتما باید با آن‌ها آشنا شوید. در غیر این صورت خطرات مختلفی سرمایه شما را تهدید خواهد کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه برخی از این اصطلاح های دنیای ارزهای دیجیتال این بازار را باهم بررسی می‌کنیم. 

Altcoin ، آلت کوین

بعد از انتشار و معرفی بیت کوین، کوین‌های جدید دیگری هم معرفی شدند که روش کاری آن‌ها شباهت زیادی به این ارز دیجیتال داشت. بنابراین به تمام رمز ارزهایی که بعد از بیت طراحی و ارائه شده، آلت کوین میگویند. در اصل Altcoin ها رقیب بیت هستند و سعی می‌کنند که به‌صورت همتا به همتا معاملات تجاری را ساماندهی کنند. در عین حال برای رقابت‌پذیری بهتر، به دنبال کاهش کارمزد تراکنش‌های مالی و ارائه روش‌های کارآمدتر هستند. در حال حاضر کوین‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود، اما برخی از آن‌ها مانند اتریوم از شهرت و محبوبیت بیشتری برخوردارند. 

Fiat Currency، ارز فیات

در سرزمین کریپتو کارنسی فیات به معنای تمام ارزهایی است که توسط دولت‌ها صادر می‌شود. به عبارت دیگر اصطلاح فیات دقیقا متضاد با اصطلاح ارز دیجیتال است. ارز فیات تمام ارزهای سنتی و فیزیکی مانند دلار و یورو  را دربر می‌گیرد که دولت‌ها منتشر می‌کنند و از پشتوانه‌های مختلف مانند ذخیره طلا برخوردار است. با توجه به این تعریف، ملاک ارزشمندی ارزهای فیات، قبول و پذیرش آن‌ها در ساختار اقتصادی هر کشور و تعاملات مالی آن است. این در حالی است که ارز دیجیتال، پولی کاملا مجازی است و توسط هیچ دولت یا ارگان دیگری پشتیبانی نمی‌شود و تنها حامی و اعتبار رمز ارزها، اقبالی است که کاربران مختلف به آن نشان می‌دهند. 

Blockchain، بلاک چین

انجام تراکنش‌های مالی در هر رمز ارز نیاز به فضایی برای مدیریت دارد تا اطلاعات به شکل درست پیش برود. برای این کار یک دفتر کل مجازی به نام بلاک چین کار پردازش، تایید و ثبت تراکنش‌ها را انجام می‌دهد و زمانی که با یک ارز دیجیتال اقدام به خرید و فروش می‌کنید، تمام اطلاعات آن در بلاک چین ثبت می‌شود. برای توضیح بیشتر فرض کنید که بلاک چین شبیه به یک قطار با واگن‌های بسیار زیاد است. زمانی که تراکنش مالی جدید انجام گیرد، یک واگن جدید به این قطار اضافه شده و برای همیشه باقی می‌ماند. بنابراین می‌توان گفت که هر تراکنش مالی در  بلاک چین چیزی شبیه به یک زنجیر است که به زنجیرهای قبلی اضافه شده و سوابق بیشتری در آن ثبت می‌کند. 

Mining، استخراج ارز دیجیتال

اگر شما بیت کوین را بشناسید، احتمالا با اصطلاح Mining یا استخراج هم آشنا هستید. به‌صورت کلی Mining به معنای استفاده از سیستم‌های کامپیوتری قدرتمندی است که برای استخراج و تولید بیت کوین فعالیت می‌کنند. هرچه این سیستم‌ها قدرت بیشتری داشته باشند، سرعت استخراج بیت هم افزایش پیدا می‌کند. البته بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که تولید و افزایش آن با روش استخراج انجام می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی از رمز ارزها با روش استخراج تولید و به بازار ارائه می‌شوند. ماینرها یا استخراج‌کنندگان هم با ماینینگ کردن رمز ارزها از دریافت کارمزد تراکنش بهره می‌برند. 

White paper، وایت پیپر

در حال حاضر انواع مختلفی از آلت کوین‌ها در بازار فعالیت می‌کنند و در این رقابت شدید، هرکدام در تلاش هستند که اعتبار بیشتری به دست بیاورند و نظر کاربران را به سمت خود جلب نمایند. اصطلاح وایت پیپر نیز در اصل محتوا و مقاله‌ای است که بنیان‌گذاران برخی ارزهای دیجیتال در صفحه رسمی رمز ارز منتشر می‌کنند. در این مقاله روش کار، هدف پروژه، زمان‌بندی انجام پروژه، اعضای تیم، نقشه راه و مواردی از این دست به‌طور کامل بیان می‌شود تا کاربران بتوانند با اطمینان بیشتری از آن رمز ارز برای تراکنش‌های مالی و تجاری خود استفاده کنند. توجه داشته باشید که ارزهای دیجیتال نامعتبر وایت پیپر ندارند. برخی از رمز ارزها اسکم یا پونزی هستند و با کلاه‌برداری سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب می‌کند. حتی ممکن است در سایت رسمی و یا صفحات مختلف یک وایت پیپر کلی ارائه دهند. اما حقیقت این است که در آن نمی‌توانید نقشه راه و جزئیات دقیق از هدف پروژه را پیدا کنید.   اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال 

Pump and Dump، پامپ و دامپ

ارزهای دیجیتال افت و خیزهای زیادی را تجربه می‌کنند. نوسانات قیمتی افزایشی در این بازار را در اصطلاح پامپ می‌گویند و در مقابل اگر قیمت‌ها با نوسان منفی و کاهش همراه باشد، به آن دامپ می‌گویند. نکته مهم این است که دامپ و پامپ توسط نهنگ‌های این بازار انجام می‌شود تا بتوانند از نوسانات قیمتی سود کسب کنند. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران بزرگ و قدرتمند به یکباره خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص را باهم انجام می‌دهند. این اتفاق باعث می‌شود که آن ارز دیجیتال با شوک قیمتی روبرو شود و نوسان مثبت (پامپ) یا نوسان منفی (دامپ) را تجربه کند. در عین حال به یاد داشته باشید که تمام ارزهای دیجیتال با مشکل و کلاه‌برداری از نوع پامپ و دامپ روبرو نمی‌شوند، بلکه ارزهایی که عمق کمتری در بازار دارند و سرمایه‌گذاران کمتری در آن‌ها وارد شدند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. 

To the moon، پیش به‌سوی ماه

زمانی که یک ارز دیجیتال در مسیر رشد و حالت صعودی قرار دارد از این اصطلاح استفاده می‌شود. به همین دلیل به خرید کوین یا توکنی که در این شرایط قرار دارد، در اصطلاح Mooning گفته می‌شود که معنای آن رسیدن قیمت آن کوین به بالاترین حد خود است. سرمایه‌گذاران هم با بررسی با تهیه بسته اینترنتی  تمام شرایط و تحلیل‌های مختلف فاندامنتال و تکنیکال، برای خرید یا فروش آن توکن یا کوین اقدام می‌کنند.   بازار ارزهای دیجیتال هنوز هم ناشناخته‌های زیادی دارد. در عین حال این بازار نسبت به بسیاری از بازارهای مالی حجم و اندازه کوچک‌تری دارد و همین موضوع باعث افزایش ریسک و خطر سرمایه‌گذاری در آن می‌شود و تاثیر دنیای دیجیتال بر زندگی امروزه را نمی‌توان نا‌دیده گرفت. در عین حال کریپتو کارنسی جذابیت‌های زیادی دارد و ممکن است شما هم بدون توجه به تمام خطرات و ریسک‌ها، تمام سرمایه‌های خود را به آن بسپارید. اما بهتر است بدانید که هیچ وقت برای سرمایه‌گذاری در بازارهای نو و جدید دیر نیست. علاوه بر آن قدم گذاشتن در این بازار پر ریسک بدون اطلاعات کامل و درست، به معنای خداحافظی با سرمایه‌هایی است که برای به دست آوردن آن‌ زمان زیادی تلاش کردید. بنابراین مراقب باشید! 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.